22 Şubat 2019

PİŞİ

İzmir’den Anne Pişisi yemeden gitmeyin…

Çocukluğumda Anneannemin yaptığı Pişileri ve onun üzerine toz şeker ve karabiber dökerek yediğimizi hatırlıyorum. Yanında da harika bir beyaz peynir…. Ne kadar sevinirdik! Oysa mayalı hamurun yağda kızartılması ile yapılan son derece basit ve lezzetli bir yiyecek.

İnternette dolaşıp şöyle bir baktığınızda “yapımı kolay”, “cankurtaran” gibi tanımlarla anlatılan bir geleneksel Türk Pofidiği… Bin yıl önceki yazılı kaynaklarda geçen bir kültür ögesi.

Anneme de sordum; eskiden ne zaman pişi yapılırdı diye. Oda üç ayların başlangıcında, kandillerde,  mevlütlerde, (acele bacı) için ve  hayır işlenmek istenen her zaman yapılıp dağıtılırdı dedi.

“Ama biz Tuzu Biberi’nde Anne Pişisini hergün yapıyoruz bıkmadan usanmadan…”

Sıcak sıcak dağıtılması adet olan bu Pişiler büyük bir itina ile hazırlanırlar. Pişi bir Türk Klasiği olmakla beraber geçmişte toplumsal sosyal dayanışmanın simgelerindendir.  Bundan bin yıl önce yazılan Kaşgarlı Mahmut’un ünlü eseri  Divanü Lugati't - Türk de Pişi külde pişirilip yağa doğranan ekmek olarak geçiyor. Bu da bize Pişinin halk kültüründe bin yıldan eski bir gelenek olduğunu gösteriyor.

Günümüz endüstriyel gıda üretim kültürü içinde un ve yağdan üretildiği için eskisi gibi  popüler oldu. Hamuru pişirmek için fazla komplike teknik donanım gerektirmeyen, kolayca yapabileceği bir aperatif olduğu için binlerce yıl kültürümüzde yaşamıştır.
Geleneksel Anne Pişimizi Tuzu Biberi lezzetiyle yemek,  eski günleri dönmek için bekliyoruz.

Hala denemediniz mi?

Nehir SİPAHİ KAYADELEN
bizden haberdar olun
bizi takip edin
şubelerimiz
Tüm şubelerimiz bir tık uzağınızda.
Tıklayınız...
bize ulaşın
Mansuroğlu Mahallesi, 295. Sk. No:18, 35535
Bayraklı/İzmir
+90 (232) 435 63 62
bilgi@tuzubiberi.com.tr
Web Tasarımı: Kreatif Tasarım: Fotoğraf Çekimi: